Home / ଲୋକମଞ୍ଚ / ଅକ୍ଷୟ ମହାନ୍ତି, ଦେବଦାସ ଛୋଟରାୟ ଓ ଓଡିଆ ଲୋକଗୀତର ପରମ୍ପରା

ଅକ୍ଷୟ ମହାନ୍ତି, ଦେବଦାସ ଛୋଟରାୟ ଓ ଓଡିଆ ଲୋକଗୀତର ପରମ୍ପରା

Share Samadhwani

 

ଓଡ଼ିଆ ଲୋକଭାଷାକୁ ଓ ଲୋକଗଳ୍ପକୁ ଆଧୁନିକ ପ୍ରେକ୍ଷାପଟ୍ଟରେ ଗୀତିକବିତା ସହ ସଂଯୁକ୍ତ କରିବାର ମୁଖ୍ୟ ଶ୍ରେୟ ଦୁଇଜଣଙ୍କର । ଅକ୍ଷୟ ମହାନ୍ତି ଓ ଦେବଦାସ ଛୋଟରାୟଙ୍କର । ଆନ୍ତରିକତାକୁ କଥାନଥା ଦେଇ ଯୁକ୍ତି ସୂତ୍ରରେ ଯୋଡ଼ି ଉଡ଼ାଣକ୍ଷଣ କରିବାର ଯେଉଁ ଓଡ଼ିଆ ଲୋକଗୀତର ପରମ୍ପରା, ସେହି ପରମ୍ପରାକୁ ସେମାନେ କେତେକେତେ ଆଧୁନିକ ଗୀତରେ ତ ଛନ୍ଦିଲେ କିନ୍ତୁ ସେହି ଛନ୍ଦାଛନ୍ଦି, ମେଳଯୋଡ଼ ଭିତରେ ସେମାନେ ଯେଉଁ ସମକାଳୀନ ଆବେଗକୁ ଭତ୍ତି କଲେ ତାହା ପାରମ୍ପରିକ ଲୋକଗୀତରୁ ଭିନ୍ନ ହେଲା । ସେମାନଙ୍କ ଗୀତରେ ପାରମ୍ପରିକ ଲୋକଗୀତର ସାଧାରଣ ବାକ୍ ରୀତିର ଗୁଣ ତ ରହିଲା ଆଉ ଭାବାନ୍ତରର ଏକ ଚମକପ୍ରଦ ଉଡ଼ାଣ ବି ରହିଲା । ‘ହୃଦେ ସେ ଥାପିଛି ପଦ୍ମ ସଂପି ଦେଇ ଦେହର କେଶର’ ଏହି ଗୀତ ଧାଡ଼ିରେ ଆପଣ ପାରମ୍ପରିକ ଲୋକଧାରାର ସ୍ପର୍ଶ ବି ପାଇବେ ଓ ‘ଦେହର କେଶର ସଂପିଦେବା’ ପରି ଆଧୁନିକ ଅଦ୍ଭୁତ ଛଟା ବି ପାଇବେ । ମୋର ମନେହୁଏ ଅକ୍ଷୟ ଓ ଦେବଦାସ ଏକାଠି ହୋଇ ନଥିଲେ ଏହି ବିଧାନ କେବେ ବି ହୋଇ ପାରି ନଥାନ୍ତା । ଏବେ ଗୀତ ଶୁଣନ୍ତୁ।

Courtesy: From the Facebook timeline of Surya Deo


Share Samadhwani
Support Samadhwani

About Editor

ସ୍ଵୟଂପ୍ରଭା ପାଢ଼ୀ, ସମଧ୍ୱନି ପତ୍ରିକାର (ପ୍ରିଣ୍ଟ ଓ ଡିଜିଟାଲ) ସମ୍ପାଦକ, ଜଣେ ଗାୟିକା, ବୃତ୍ତଚିତ୍ର ନିର୍ମାତା, ସଂସ୍କୃତି ଗବେଷିକା. Swayamprava Parhi is a Vocal Artist, Writer, Editor of Samadhwani Cultural Magazine (Print and Digital), Documentary Film Maker, and Cultural Researcher. She is the founder member of “The Samadhwani Cultural Organization” and “The Samadhwani Centre for Cultural Research". She is committed to expanding cultural consciousness as widely as possible by bringing together forms, practices, views, analysis, and research on the cultural life of common people.

Check Also

ଗଁଡାବଜା ମହୋତ୍ସବ (ପାଟଣାଗଡ଼)

Share Samadhwaniଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତି ରେ ଓଡ଼ିଶାର ଲୋକକଳା ସର୍ବ ପୁରାତନ ଅଟେ। ଓଡ଼ିଶାରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଲୋକକଳା ରହିଛି, ହେଲେ …