Home / ଅଡ଼ିଓ ଭିଡିଓ / ଗୁରୁ ଶ୍ରୀ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ମହାନ୍ତିଙ୍କ ସହ ସାକ୍ଷାତକାର

ଗୁରୁ ଶ୍ରୀ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ମହାନ୍ତିଙ୍କ ସହ ସାକ୍ଷାତକାର

Share Samadhwani

ଗୁରୁ ଶ୍ରୀ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ମହାନ୍ତି ଓଡ଼ିଶାର ଜଣେ ଲବ୍ଧ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ବେହେଲା ବାଦକ ଓ ଗୁରୁ I ନାମଟି ଯେପରି ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ମଧ୍ୟ ସେହିପରି ଉଚ୍ଚ କୋଟିର I ଦେଶ ବିଦେଶ ରେ ଅନେକ ମଞ୍ଚ ରେ ସେ ଓଡିଶୀ ନୃତ୍ୟ ସହିତ ଓ ଏକକ ବାଦକ ହିସାପରେ ବେହେଲା ବାଦନ କରି ଓଡିଶାର ସଂଗୀତ କୁ ଲୋକପରିଚିତ କରାଇପାରିଛନ୍ତି I 2005 ମସିହାରେ ଉତ୍କଳ ସଂଗୀତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ବେହେଲା ବିଭାଗରେ ମୁଁ ଆଡମିଶନ ନେଲି ଓ କିଛି ମାସ ପରେ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ସାର ଓଡିଶା ର ଜଣେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ବେହେଲା ଗୁରୁ ଓ ଅନେକ ସଂଗୀତ ଅନୁଷ୍ଠାନ ରେ ରେ ବେହେଲା ଶିକ୍ଷା ଦେଉଛନ୍ତି ବୋଲି ଜାଣିବାକୁ ପାଇଥିଲି I  କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ସହିତ ସିଧାସଳଖ ଭେଟିବାର ସୁଯୋଗ ମୁଁ କେବେ ପାଇ ନ ଥିଲି I ତାଙ୍କର ଦୁଇ ଜଣ ପ୍ରମୁଖ ଛାତ୍ର ତଥା ବେହେଲା ବାଦକ ଶ୍ରୀ ପ୍ରସନ୍ନ କୁମାର ଜେନା ଓ ଶ୍ରୀ ଦିଲୀପ କୁମାର ତ୍ରିପାଠୀ ଙ୍କ ସହିତ ମୁଁ ପରିଚିତ ଥିଲି ଏବଂ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ସାର ଙ୍କୁ କିପରି ଓ କେଉଁଠି ଭେଟିବି ବୋଲି ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲି ଓ ସେମାନେ ମୋତେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ସ୍ତିତ ରାଜଧାନୀ କଲା ସଂସଦ ଠାରେ ସାରଙ୍କ ସହିତ ପରିଚିତ କରାଇଦେଇଥିଲେ I ଆଜି ଆପଣମାନଙ୍କ ସହିତ ଗୁରୁ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ମହାନ୍ତି ଙ୍କୁ ପରିଚିତ କରାଇବା ପାଇଁ ଏହି ପ୍ରୟାସ।

 


Share Samadhwani
Support Samadhwani

About ଜ୍ୟୋତିପ୍ରକାଶ ସାହୁ

ଯୁବ କଳାକାର ତଥା ଭାୟୋଲିନ ବାଦକ( ଆକାଶବାଣୀ)

Check Also

‘ଗଁଡ଼ାବଜା’ବୃତ୍ତଚିତ୍ରର ଉନ୍ମୋଚନ

Share Samadhwaniଗତକାଲି ଲୋହିଆ ଏକାଡ଼େମୀ ପରିସରରେ  ‘ଗଁଡ଼ାବଜା’ବୃତ୍ତଚିତ୍ରର ଉନ୍ମୋଚନ ଉତ୍ସବ ପାଳନ ହୋଇଯାଇଛି । ସମଧ୍ୱନି ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିବା …