Home / ବ୍ୟକ୍ତି ଓ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ / ସ୍ମୃତିଚାରଣ / ବର୍ଷିୟାନ ଅଭିନେତା – ‘ହର ପଟ୍ଟନାୟକ’

ବର୍ଷିୟାନ ଅଭିନେତା – ‘ହର ପଟ୍ଟନାୟକ’

 

ଓଡ଼ିଶାବାସୀଙ୍କର ଅତି ପ୍ରିୟ କଳାକାର ‘ହର ପଟ୍ଟନାୟକ’୧୩ତାରିଖ ୨୦୧୫ରେ ଶେଷନିଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ କରିଥିଲେ। ଉକ୍ରଳ ସଙ୍ଗୀତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ସେ ଥିଲେ ଜଣେ ସଫଳ ଛାତ୍ର । ନାଟକ ଏବଂ ଅଭିନୟକୁ ନିଜ ଜୀବନର ଏକମାତ୍ର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରି ଓଡ଼ିଆ ସିନେମାକୁ ଏକ ସଫଳ ନେତୃତ୍ୱ ଦେଇଆସିଥିଲେ ସେ । ୧୯୫୮ ମସିହା ଅକ୍ଟୋବର ୧୨ତାରିଖରେ ସେ ଜନ୍ମଲାଭ କରି ଜାନୁଆରୀ ୧୩ତାରିଖ ୨୦୧୫ରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଚିକିତ୍ସାଧିନ ଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କର ତିରୋଧାନ ହୋଇଥିଲା। ୨୦୦୮ମସିହାରୁ ସେ କର୍କଟ ରୋଗରେ ପିଡ଼ିତ ଥିଲେ ତଥାପି ଭାଙ୍ଗି ନପଡ଼ି ୨୦୧୨ମସିହାରେ ଏକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶନା ଦେଇଥିଲେ । ବଂଚିଥିବାଯାଏଁ ରୂପେଲି ପରଦାରେ ତାଙ୍କର ଯାଦୁ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଅଭିଭୂତ କରିରଖିଥିଲା । ନିଜକୁ ଜଣେ ସଫଳ ଖଳନାୟକ ଭାବରେ ଅବସ୍ଥାପିତ କରିବା ସହିତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାରେ ମଧ୍ୟ ସେ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କର ଅକାଳ ବିୟୋଗ ଓଡ଼ିଆ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଜଗତ ପାଇଁ ନିଶ୍ଚିତଭାବରେ ଏକ ଅପୂରଣୀୟ କ୍ଷତି ଥିଲା। ସେଦିନ ତାଙ୍କ ବିଦାୟ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ହଜାର ହଜାର ଜନଗଣଙ୍କର ଭିଡ଼ ତାଙ୍କ ପ୍ରତି ଥିବା ଶ୍ରଦ୍ଧାକୁ ବେଶ୍ ପ୍ରମାଣିତ କରିଥିଲା। – ସମ୍ପାଦକ

Photo- internet

About ସ୍ୱୟଂପ୍ରଭା ପାଢ଼ୀ

ସ୍ୱୟଂପ୍ରଭା ପାଢ଼ୀ
ସ୍ଵୟଂପ୍ରଭା ପାଢ଼ୀ ଜଣେ ଗାୟିକା ଓ ମୁକ୍ତ ବୃତ୍ତିର ସାମ୍ବାଦିକ ଅଟନ୍ତି । ସେ ସମଧ୍ୱନି ପତ୍ରିକାର ସମ୍ପାଦକ , ସମଧ୍ୱନି ସାଂସ୍କୃତିକ ସଂଗଠନ (୨୦୦୫ ମସିହାରୁ ଓଡ଼ିଶାରେ କାମକରୁଛି) ଓ ସମଧ୍ୱନି ସାଂସ୍କୃତିକ ଗବେଷଣକେନ୍ଦ୍ରର ମୁଖ୍ୟ। ସମଗ୍ର ଓଡିଶାରେ ସାଂସ୍କୃତିକ ବାତାବରଣ ତିଆରି କରିବା ଓ ସାଧାରଣ ଲୋକମାନଙ୍କ ସ୍ୱରକୁ ସାଂସ୍କୃତିକ ମାଧ୍ୟମରେ ତୋଳିଧରିବା ପାଇଁ ସେ କାମ କରିଚାଲିଛନ୍ତି।

Check Also

କେଉଁ କବିରେ ଗଣା ସେ

ମନମୋହନ ମିଶ୍ରଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଶ୍ରୀ ଗୋବିନ୍ଦଚନ୍ଦ୍ର ମହାନ୍ତିଙ୍କ ଶୋକବାର୍ତ୍ତା (ମନମୋହନ ମିଶ୍ର ଗ୍ରନ୍ଥାବଳୀରୁ) ଷାଠିଏ ବର୍ଷ କାଳର ସାଙ୍ଗସାଥି ସହଯୋଦ୍ଧା …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *