Home / ଅଡ଼ିଓ ଭିଡିଓ / “ଜାଇଫୁଲ” – ଭେଙ୍ଗରାଜପୁର ଗାଁର ଗଁଡ଼ାବଜା କଳାକାରମାନଙ୍କର ଏକ ଉପସ୍ଥାପନ

“ଜାଇଫୁଲ” – ଭେଙ୍ଗରାଜପୁର ଗାଁର ଗଁଡ଼ାବଜା କଳାକାରମାନଙ୍କର ଏକ ଉପସ୍ଥାପନ

Share Samadhwani

ଓଡ଼ିଶାର ପଶ୍ଚିମାଞ୍ଚଳର ଲୋକଗୀତ ମାନଙ୍କ ଭିତରେ “ଜାଇଫୁଲ” ଏକ ଅନ୍ୟତମ ବିଭାଗ। “ଜାଇଫୁଲ” ନିଜ ସାଥୀମାନଙ୍କ ସହ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବାର ପରମ୍ପରା ରହିଛି। ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ସଂଗୀତ ପରି ଲୋକଗୀତ ଓ ନୃତ୍ୟ ମାନଙ୍କର ଉପସ୍ଥାପନା ଏକ ବା ଏକୁଟିଆ କରିବା ସମ୍ଭବ ନୁହଁ। ବୃନ୍ଦ ବା ମିଳିତ ଭାବରେ ଏହି ସଂଗୀତ ଓ ନୃତ୍ୟକୁ ପରିବେଷଣ କରିବାରେ ଯେଉଁ ଆନନ୍ଦ ଅନୁଭବ ହୁଏ ତାହାର ଏକ ଉଦାହରଣ ଏଠାରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି ବରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା, ପାଇକମାଳ ବ୍ଲକ, ଭେଙ୍ଗରାଜପୁର ଗାଁର ଗଁଡ଼ା ବଜାର କଳାକାରମାନେ। ଏହିଭଳି ଆନନ୍ଦ ଓ ଗୋଷ୍ଠୀ ଜୀବନ ଗଣ୍ଡା କଳାକାର ମାନଙ୍କୁ ହଜାର ହଜାର ବର୍ଷ ଧରି ଏହି ପୁରାତନ କଳାକୁ ସବୁ କଷ୍ଟ ଓ ବିପତ୍ତି ଭିତରେ ବଞ୍ଚିରଖିବାରେ ଅନ୍ୟତମ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛି ବୋଲି ମନେହୁଏ। ସେହି ଗୋଷ୍ଠୀ ଜୀବନର ଆନନ୍ଦର ଏକ ଅନୁଭବ ଯଦି ଓଡ଼ିଶାର ସବୁ ଜନଗଣଙ୍କ ଭିତରେ ଉଦୟ ହୁଏ ତେବେ ଓଡ଼ିଶାର ସାଂସ୍କୃତିକ ଜଗତରେ ଏକ ନୂତନ ଧାରାର ସୂତ୍ରପାତ ହୋଇପାରିବ ଓ ଏକୁଟିଆ ବଂଚିବା, ଚାରିପଟେ ଥିବା ମଣିଷ ମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଉଦାସୀନ ରହିବାର ପରମ୍ପରା ଭାଙ୍ଗି ଏକାଠି ରହିବା ଓ ସମସ୍ତେ ମିଳିମିଶି ବଂଚିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରିବ।-ସମ୍ପାଦକ


Share Samadhwani
Support Samadhwani

About Editor

ସ୍ଵୟଂପ୍ରଭା ପାଢ଼ୀ, ସମଧ୍ୱନି ପତ୍ରିକାର (ପ୍ରିଣ୍ଟ ଓ ଡିଜିଟାଲ) ସମ୍ପାଦକ, ଜଣେ ଗାୟିକା, ବୃତ୍ତଚିତ୍ର ନିର୍ମାତା, ସଂସ୍କୃତି ଗବେଷିକା. Swayamprava Parhi is a Vocal Artist, Writer, Editor of Samadhwani Cultural Magazine (Print and Digital), Documentary Film Maker, and Cultural Researcher. She is the founder member of “The Samadhwani Cultural Organization” and “The Samadhwani Centre for Cultural Research". She is committed to expanding cultural consciousness as widely as possible by bringing together forms, practices, views, analysis, and research on the cultural life of common people.

Check Also

ଯୁଦ୍ଧ ନୁହେଁ ଆମେ ଶାନ୍ତି ଚାହୁଁ

Share Samadhwaniଯୁଦ୍ଧ ନୁହେଁ ଆମେ ଶାନ୍ତି ଚାହୁଁ ବଇରି ନୁହେଁ ଆମେ ମୈତ୍ରୀ ଚାହୁଁ ବନ୍ଦି ନୁହଁ ଆମେ ବନ୍ଧୁ …

One comment

  1. ଆପଣକଂର ଏ ପ୍ରୟାସ ନିଶ୍ଚିତ ଛୁପିରହି ଥିବା ପ୍ରତିଭାର ଆଲୋକ ସଦ୍ରୁସ