Home / ଅଡ଼ିଓ ଭିଡିଓ / ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ପ୍ରଫେସର ଭାଗବତ ପ୍ରସାଦ

ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ପ୍ରଫେସର ଭାଗବତ ପ୍ରସାଦ

Share Samadhwani

ସମଧ୍ୱନି ଆଜି ତାର ଜଣେ ଅନ୍ୟତମ ଦିଗଦ୍ରଷ୍ଟାଙ୍କୁ ହରାଇଛି। ପ୍ରଫେସର ଭାଗବତ ପ୍ରସାଦ ଯିଏକି ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ବୟସାଧିକ୍ୟ ରୋଗରେ ଶଯ୍ୟାଶାୟୀ ଥିଲେ ଆଜି ତାଙ୍କର ରାୟଗଡା ସ୍ଥିତ ବାସଭବନରେ ବିୟୋଗ ଘଟିଛି। ଏହିଭଳି ଏକ ସମୟରେ ସମଧ୍ୱନି ସମଗ୍ର ପରିବାର ବର୍ଗଙ୍କୁ ସମବେଦନା ଜଣାଉଛି। ଓଡ଼ିଶା ଆଜି ଜଣେ ବିଜ୍ଞ, ଗୁଣୀ, ସମାଜ ବିଜ୍ଞାନୀ ଓ ଜଣେ ପ୍ରକୃତ ମଣିଷକୁ ହରାଇଛି। ସେହିପରି ଜଣେ ବିଜ୍ଞ ମଣିଷ ନିଶ୍ଚୟ ଓଡ଼ିଶାରେ ବିରଳ ଏଥିରେ ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ। ତାଙ୍କରି ସ୍ମୁତିରେ ସମଧ୍ୱନି ଯେଉଁ କଥାସବୁ ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ ବୋଲି ସେ ବାରମ୍ବାର କହୁଥିଲେ ତାହା ଧାରାବାହିକ ଭାବେ ପ୍ରକାଶ କରିବ । ପ୍ରଫେସର ଭାଗବତ ପ୍ରସାଦଙ୍କର ୮୬ତମ ଜନ୍ମଦିବସରେ ଲୋହିଆ ଏକାଡେମୀ ତାଙ୍କୁ ରବି ରାୟ ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନିତ କରିବା ଅବସରରେ ସେ ଯେଉଁ ବକ୍ତୃତା ଦେଇଥିଲେ ତାହା ଏଠାରେ ବୃତ୍ତଚିତ୍ର ନିର୍ମାତା ଉମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ବିଶ୍ୱାଳଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଉପସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି। ପ୍ରଫେସର ଭାଗବତ ପ୍ରସାଦଙ୍କୁ କିଂଚିତ ଜାଣିବା ଓ ବୁଝିବାରେ ଆପଣମାନଙ୍କୁ ଏହି ଭିଡ଼ିଓ ସହଯୋଗ କରିବ ବୋଲି ଆଶା – ସମ୍ପାଦକ

ତାଙ୍କର ଅନେକ ଲେଖା ସମଧ୍ୱନି ଇ – ପତ୍ରିକାରେ ଆପଣମାନେ ଦେଖିବାକୁ ପାଇବେ ଯେଉଁଥିରେ ତାଙ୍କର ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତି କୁ ନେଇ ଦୃଷ୍ଟିଭଙ୍ଗୀ ସ୍ପଷ୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ପରବର୍ତ୍ତୀ ପର୍ଯାୟରେ ଏହି ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଚର୍ଚ୍ଚା କରାଯିବ।


Share Samadhwani
Support Samadhwani

About Editor

ସ୍ଵୟଂପ୍ରଭା ପାଢ଼ୀ, ସମଧ୍ୱନି ପତ୍ରିକାର (ପ୍ରିଣ୍ଟ ଓ ଡିଜିଟାଲ) ସମ୍ପାଦକ, ଜଣେ ଗାୟିକା, ବୃତ୍ତଚିତ୍ର ନିର୍ମାତା, ସଂସ୍କୃତି ଗବେଷିକା. Swayamprava Parhi is a Vocal Artist, Writer, Editor of Samadhwani Cultural Magazine (Print and Digital), Documentary Film Maker, and Cultural Researcher. She is the founder member of “The Samadhwani Cultural Organization” and “The Samadhwani Centre for Cultural Research". She is committed to expanding cultural consciousness as widely as possible by bringing together forms, practices, views, analysis, and research on the cultural life of common people.

Check Also

‘ଗଁଡ଼ାବଜା’ବୃତ୍ତଚିତ୍ରର ଉନ୍ମୋଚନ

Share Samadhwaniଗତକାଲି ଲୋହିଆ ଏକାଡ଼େମୀ ପରିସରରେ  ‘ଗଁଡ଼ାବଜା’ବୃତ୍ତଚିତ୍ରର ଉନ୍ମୋଚନ ଉତ୍ସବ ପାଳନ ହୋଇଯାଇଛି । ସମଧ୍ୱନି ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିବା …