Home / ଦୃଶ୍ୟ ଓ ଶ୍ରାବ୍ୟ / ଭିଡିଓ / ‘ଚଣ୍ଡାଳିକା’ ନୃତ୍ୟନାଟିକା

‘ଚଣ୍ଡାଳିକା’ ନୃତ୍ୟନାଟିକା

ରବିନ୍ଦ୍ରନାଥ ଠାକୁରଙ୍କର ରଚିତ ନୃତ୍ୟ ନାଟକ ‘ଚଣ୍ଡାଳିକା’ର ବାର୍ତ୍ତାକୁ ନୃତ୍ୟ ଓ ଜୀବନ୍ତ ଅଭିନୟ ମାଧ୍ୟମରେ ପରିବେଷଣ କରିବା ନିଶ୍ଚୟ ଏକ ନିଆରା ବିଷୟ । ବିଶେଷକରି ଏହାର ସମାଜ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ଥିବା ବାର୍ତ୍ତା ପ୍ରଚାର କରାଇବା ପାଇଁ ନୃତ୍ୟାଙ୍ଗନା ତଥା ନିର୍ଦ୍ଦେଶିକା ଶ୍ରାବଣୀ ମିତ୍ର (ରାୟ)ଙ୍କର ଏହି ପ୍ରୟାସ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଅଭିନନ୍ଦନ ଯୋଗ୍ୟ । ଏହିପରି ନୂତନ ପ୍ରୟାସ କରୁଥିବା ଓଡ଼ିଶାର କଳାକାରମାନଙ୍କୁ ଆମେ ‘ସମଧ୍ୱନି’ ତରଫରୁ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛୁ । ଯେଉଁ କଳାକାରମାନେ ଗୁରୁତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସାମାଜିକ ବାର୍ତ୍ତା ସହିତ କିଛି କଳା ପରିବେଷଣ କରୁଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ  ‘ସମଧ୍ୱନି’ ନିଜ ସହିତ ଯୋଡ଼ିବାର ପ୍ରୟାସ ଜାରୀ ରଖିଛି । ସେହି ପ୍ରୟାସ ଭିତରୁ ଆଜି ଆମେ ଶ୍ରାବଣୀ ମିତ୍ର(ରାୟ)ଙ୍କର ‘ଚଣ୍ଡାଳିକା’ ନୃତ୍ୟନାଟିକାକୁ ଏଠାରେ ଉପସ୍ଥାପିତ କରିଛୁ ।– ସମ୍ପାଦକ

କବିଗୁରୁ ରବିନ୍ଦ୍ରନାଥ ଠାକୁରଙ୍କର ସାହିତ୍ୟ ରଚନା ଭାରତ ତଥା ପୃଥିବୀର ପ୍ରାୟ ସବୁ ଭାଷାରେ ଅନୁବାଦିତ ହୋଇଛି ।

ତାଙ୍କର ରଚିତ ନୃତ୍ୟ ନାଟକ ‘ଚଣ୍ଡାଳିକା କୁ ଓଡ଼ିଆରେ ଅନୁବାଦ କରି ପରିବେଷଣ କରିବାର ଇଚ୍ଛା ମୋ ମନରେ ବହୁତ ଦିନରୁ ହିଁ  ଥିଲା। କାରଣ ଏହି ନୃତ୍ୟ ନାଟିକାରେ କୁସଂସ୍କାର ଓ ଜାତି ପ୍ରଥାକୁ ବିରୋଧ କରିବାର ବାର୍ତ୍ତା ରହିଥିଲା ।

ତେଣୁ ଏହିଭଳି ମହାନ ବାର୍ତ୍ତା ଗୋଟାଏ ଭାଷାରେ ଆବଦ୍ଧ ହୋଇ ନରହି ଅନ୍ୟ ଭାଷାରେ ପରିବେଷିତ ହେଲେ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ପହଂଚି ପାରିବ  ଏଭଳି ଏକ ଭାବନା ମୋର ରହିଆସିଥିଲା ।

ଯେହେତୁ ମୁଁ ଜଣେ ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟଶଳ୍ପୀ ତେଣୁ ଓଡ଼ିଆରେ ଏହାକୁ ପରିବେଷଣ କରିବା ମୋ ପାଇଁ ସହଜ ହୋଇଛି ।

About ଶ୍ରାବଣୀ ମିତ୍ର (ରାୟ)

ଶ୍ରାବଣୀ ମିତ୍ର (ରାୟ)

Check Also

Featured Video Play Icon

ଗାଣି ଏନେଜ (ସାନ୍ତାଳୀ ଲୋକ ନୃତ୍ୟ)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *