Home / ଦୃଶ୍ୟ ଓ ଶ୍ରାବ୍ୟ / ଭିଡିଓ / ପାଣି ପାଇଁ ଗୀତଟିଏ

ପାଣି ପାଇଁ ଗୀତଟିଏ

୨୦୦୭ ମସିହାରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା କୃଷକ ସଂଗଠନ ସମନ୍ଵୟ ସମିତିର ଡ଼ାକରା କ୍ରମେ ହୋଇଥିବା ଐତିହାସିକ ହୀରାକୁଦ ପାଣି ଆନ୍ଦୋଳନ ସମୟରେ ଏହି ଗୀତ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିଲା । ସାଥି ଶଙ୍କର ମହାନନ୍ଦ ଏହି ଗୀତର ସଂଗୀତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନା ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଅଜିତ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ଓ ପଦ୍ମା ( କଟକ) କଣ୍ଠଦାନ କରିଥିଲେ । ଆଜି ବି ଗାଁ ଗାଁରେ ଲୋକେ ଏହି ଗୀତକୁ ମନେ ରଖିଛନ୍ତି । ଏହି ଭିଡ଼ିଓରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା ଦୃଶ୍ୟ ହେଉଛି ବରଗଡ ଜିଲ୍ଲା ଅମ୍ବାଭୋନା ବ୍ଲକ କୁରୁମକେଲ ଗାଁର । ହୀରାକୁଦ ବନ୍ଧ ନିର୍ମାଣ ବେଳେ ଏହି ଗାଁ ଲୋକେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ବିସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିଲେ । ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏମାନଙ୍କ ଅବସ୍ଥାରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇନାହିଁ । ଗାଁକୁ ରାସ୍ତା ନାହିଁ, ବିଜୁଳି ବି ନହିଁ । ଏହି ଗୀତ ମାଧ୍ୟମରେ ଗାଁ ଲୋକଙ୍କ ସମସ୍ୟା ସବୁ ଉଜାଗର କରିବାକୁ କିଛିଟା ଉଦ୍ୟମ କରିଛୁ । ଭିଡିଓ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ସହଯୋଗ କରିଥିବା ସାଥୀ ଅମିତାଭ ପାତ୍ର, ଧ୍ରୁବ କର୍ମୀ , କୁରୁମକେଲ ଗାଁର କୈଳାଶ ଠେଠୁଆର ଏବଂ କୁରୁମକେଲ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କଠାରେ ଆମେ କୃତଜ୍ଞ । – ଉମେଶ ବିଶ୍ଵାଳ

ପ୍ରଯୋଜନା – ଶତାବ୍ଦୀ କ୍ରିଏସନ କେମେରା – ସୁଦାମ ଭୋଇ ଏଡିଟିଂ – ଉମେଶ ବିଶ୍ଵାଳ

 

About ଉମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ବିଶ୍ୱାଳ

ସାମ୍ବାଦିକ, ବୃତ୍ତଚିତ୍ର ନିର୍ମାତା

Check Also

Featured Video Play Icon

ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ପ୍ରଫେସର ଭାଗବତ ପ୍ରସାଦ

ସମଧ୍ୱନି ଆଜି ତାର ଜଣେ ଅନ୍ୟତମ ଦିଗଦ୍ରଷ୍ଟାଙ୍କୁ ହରାଇଛି। ପ୍ରଫେସର ଭାଗବତ ପ୍ରସାଦ ଯିଏକି ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ବୟସାଧିକ୍ୟ ରୋଗରେ …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *